LÍBYA Líbya Jamahiriya, dosiaľ príliš neobjavený raj pre turistov, najdlšie africké pobrežie so Stredozemným morom, zem posiata historickými pamiatkami a skvostami umenia. Aj taká môže byť Líbya
 
LIBYA banner - home page

Home -  Geografia - Sahara a oázy - TripolisBengházíMisurataCyrene a ShahhatGermaApolloniapohorie Tadrart Acacus Wadi Mathendous  

LÍBYA   

 
 

Titulná strana ◦ 
Názov krajiny ◦ 
Geografia ◦ 
Obyvateľstvo ◦ 
Sahara a oázy ◦ 
Muammar Kaddáfí ◦ 

 
 

MESTÁ & MIESTA   

 
 

Tripolis ◦ 
Benghází ◦ 
Misurata ◦ 
Cyrene a Shahhat ◦ 
Germa ◦ 
Apollonia ◦ 
pohorie Tadrart Acacus ◦ 
 Wadi Mathendous ◦ 
Oáza Gabaron ◦ 

 
 

HISTÓRIA   

 
 

Praveká história ◦ 
Grécko-fenícka éra ◦ 
Rímska éra ◦ 
Arabská éra ◦ 
Kráľ Idris a Kaddáfí ◦ 

 
 

REKLAMA   

 
 

 
 

  EDITORIAL

 
 

Miest, kde si môžete niečo prečítať o Líbyi veľa nie je. Turistických stránok je ako šafranu a aj dostupné informácie nemusia byť vždy pravdivé. Tieto stránky sa preto snažia aspoň trochu priblížiť turistický potenciál krajiny a informujú o dostupných informáciách. Ďakujeme za návštevu.

 
 

  REKLAMA

 
 
 
 

  VEDELI STE, ŽE...?

 
 

Líbya je miesto bohaté na antické pamiatky, má najdlhšie africké pobrežie so Stredozemným morom, až do objavenia ropy bola jednou z najchudobnejších krajín Afriky a Muammar Kaddáfí jej vládol až 4 desaťročia...

 
 
Libya a západ slnka v Tripolise
 

  CESTOPISY

 
 

Nezabudnite navštíviť ďalšie cestopisy a cestovateľské stránky na Cestovanie.biz a zabaviť sa na finty.sk

 
 

  -

 
 
 
 

 

  Obyvateľstvo

 
 

90 % obyvateľstva sa nachádza v miestach pri pobreží. Celé populácia teda žije na 10 % percentách plochy. Hustota obyvateľstva je celkom iná v prímorských oblastiach ako v oblastiach blízkych Sahare. Ľudia sú z 88 % mešťania. Sústreďujú sa teda v blízkosti troch najväčších miest krajiny Tripolis, Benghází alebo Misurata. V Líbyi žije asi 6,5 milióna obyvateľov a najväčší rozmach obyvateľstva a babyboom sa objavil po roku 1985.

 

  Etnické členenie

 
 
Pôvodné berberské obyvateľstvo po vpáde Arabov prežíva v okolí mesta Gharyán na severozápade krajiny a v okolí mesta Zuwarah. Celkovo však celú severnú časť krajiny s výraznou časťou na východe prevažuje arabské, alebo arabsko-berberské obyvateľstvo. Východný pás krajiny pozdĺž hraníc zasahujúc skôr do Sahary obývajú Tuarégovia. Výraznú južnú a juhovýchodnú časť územia Líbye zas obýva národ Tebou. Časť krajiny bývalého kráľovstva a súčasného regiónu Cyrenaice je tvorená vlastnými národmi a kmeňmi ako Majabrah, Awajilah, Abaydat, Barasa, Abiid, Darsa, Arafah a pár ďalších. Podobné kmene sa nachádzajú aj v ostatných častiach krajiny, skôr však roztrúsené, alebo sa k svojmu pôvodu ku kmeňom už pre miešanosť nehlásia. Celkovo je klanov a kmeňov v krajine okolo 140.

Obyvateľstvo tvoria aj ostatné národy, ktoré v Líbyi žijú. Najviac sú to africké národy, skupiny hovoriace vlastným jazykom, členovia krajín čiernej Afriky. Žijú tu Egypťania a ľudia zo subsaharských krajín. Odhaduje sa aj niekoľko desiatok tisíc občanov krajín ako Bangladéš, Čína, alebo ľudia z Filipín. Nájsť v nej môžeme aj malú časť talianskych občanov. Pôvodne ich v Líbyi žilo o mnoho viac. Po prevzatí moci Kaddáfim však záujem Talianov o život v Líbyi zásadne upadol. Hovorí sa tu arabsky, čo je aj jediná úradná reč. Lokálne sa hovorí berbersky alebo jazykom Tuarégov Tamahaq. Mladá generácia sa dohovorí po anglicky, výnimočne po francúzsky. Staršia generácia ešte pozná taliansky jazyk.

Pôvodne líbyjskí Araby žili kočovne v stanoch. Aj tam však udrela modernizácia a zmenil sa spôsob života na bežný v bytových domoch, v mestách a centrách v ktorých sa sústredia pracovné možnosti, služby a zázemie. Obyvateľstvo tvoria aj utečenci z iných arabských, afrických alebo „spriatelených“ krajín ako je Palestína, Sudán, Somálsko alebo Irak.
 

  Vzdelanie

 
 

Základné vzdelanie je zadarmo pre všetkých v celej Líbyi. Povinné vzdelanie je stredoškolské. Negramotnosti sa teda Líbya nemôže obávať, v tejto oblasti má najmenšie rezervy z celej severnej Afriky. V Benghází bola v roku 19+51 založená prvá univerzita kráľovským dekrétom. Inštitúcie vyššieho vzdelávania však odvtedy prudko rástli a vzdelanie je v krajine na veľmi dobrej úrovni. Vysokoškolské vzdelanie hradí vláda, ale fungujú aj súkromné menšie školy, kde si môžu vzdelanie študenti hradiť. Rozpočet na vzdelanie krajiny predstavuje jednu tretinu celkového rozpočtu. Najvýznamnejšími sú univerzita Al Fateh v Tripolise, Misurátska univerzita, Garyounisská univerzita v Benghází, alebo Vysoká škola výpočtovej techniky v Tripolise a ďalšie.

 

  Náboženstvo

 
 

97 percent obyvateľstva vyznáva islam. Väčšina dodržiava sunitský islam. Pred rokom bolo hnutie Senuddi hlavným islamským hnutím v Líbyi. Pomáhalo ľuďom žijúcim kočovným spôsobom. Toto islamské hnutie sa však zničilo talianskou inváziou a absolútne ho ničil nástup Kaddáfiho a jeho ideológie. Líbya bola v minulosti domovom jedného z najstarších židovských spoločenstiev na svete na tomto území žijúceho od roku 300 p.n.l. V roku 1942 ale taliansky fašizmus aj tu zasiahol do života miestnych Židov a zaradil ich do pracovných táborov južne od Tripolisu. Niekoľkí zomreli, no po vyhlásení nezávislosti aj tak niekoľko desiatok tisíc Židov z krajiny emigrovalo.

 

© LIBYA.Cestovanie.biz 2009/2011 - všetky práva vyhradené na fotografie, materiál a dizajn. Autori si vyhradzujú práva na akékoľvek použitie materiálov, fotografií a akéhokoľvek obsahu, myšlienok a dizajnu. Všetky využitia nášho obsahu mimo tento web sú zakázané bez vedomia a súhlasu autorov. Rešpektujte autorské práva.
Autor fotografií ONUR TULU. Autor textovej časti CYRIX. Dizajn a web Cestovanie.biz / privacy policy

Cestopisy: Maroko, Kapverdy, Egypt Marsa Alam,  - Magazíny: Cestovanie.net, Cestovanie.info