LÍBYA Líbya Jamahiriya, dosiaľ príliš neobjavený raj pre turistov, najdlšie africké pobrežie so Stredozemným morom, zem posiata historickými pamiatkami a skvostami umenia. Aj taká môže byť Líbya
 
LIBYA banner - home page

Home -  Geografia - Sahara a oázy - TripolisBengházíMisurataCyrene a ShahhatGermaApolloniapohorie Tadrart Acacus Wadi Mathendous  

LÍBYA   

 
 

Titulná strana ◦ 
Názov krajiny ◦ 
Geografia ◦ 
Obyvateľstvo ◦ 
Sahara a oázy ◦ 
Muammar Kaddáfí ◦ 

 
 

MESTÁ & MIESTA   

 
 

Tripolis ◦ 
Benghází ◦ 
Misurata ◦ 
Cyrene a Shahhat ◦ 
Germa ◦ 
Apollonia ◦ 
pohorie Tadrart Acacus ◦ 
 Wadi Mathendous ◦ 
Oáza Gabaron ◦ 

 
 

HISTÓRIA   

 
 

Praveká história ◦ 
Grécko-fenícka éra ◦ 
Rímska éra ◦ 
Arabská éra ◦ 
Kráľ Idris a Kaddáfí ◦ 

 
 

REKLAMA   

 
 

 
 

  EDITORIAL

 
 

Miest, kde si môžete niečo prečítať o Líbyi veľa nie je. Turistických stránok je ako šafranu a aj dostupné informácie nemusia byť vždy pravdivé. Tieto stránky sa preto snažia aspoň trochu priblížiť turistický potenciál krajiny a informujú o dostupných informáciách. Ďakujeme za návštevu.

 
 

  REKLAMA

 
 
 
 

  VEDELI STE, ŽE...?

 
 

Líbya je miesto bohaté na antické pamiatky, má najdlhšie africké pobrežie so Stredozemným morom, až do objavenia ropy bola jednou z najchudobnejších krajín Afriky a Muammar Kaddáfí jej vládol až 4 desaťročia...

 
 
Libya a západ slnka v Tripolise
 

  CESTOPISY

 
 

Nezabudnite navštíviť ďalšie cestopisy a cestovateľské stránky na Cestovanie.biz a zabaviť sa na finty.sk

 
 

  -

 
 
 
 

 

  LÍBYA - Názov krajiny

 
 

Názvu krajiny by sa nedalo venovať, keby nebol zaujímavý. Kým u nás povieme, že sme Slovensko, prípadne Slovenská republika v medzinárodnom tvare Slovakia, Líbya to také jasné nemá. Ako vznikol vôbec názov Líbya? Skúste si jej názov povedať len pre seba a započúvajte sa doň. Nepripomína vám názvy miest a krajín zo starovekého Grécka? Gréci oblasti, kde sa dnes Líbya rozprestiera hovorili Λίβυες – Líbues, čo v latinčine bolo Libyes. Šlo o krajinu pána Libu. Názov sa zachoval do príchodu Arabov, ktorí si celú oblasť prerobili na svoj obraz. Taktiež aj mnoho dnes archeologicky významných miest zaniklo, grécke obyvateľstvo zmizlo a názov Líbya tiež. Pokiaľ nebola neskoršia Líbya súčasťou iného celku, nazýval sa kraj Lawata. Veľmi blízke potom vyzerá pomenovanie Lýkia, čo je oblasť v Turecku. Prečítať si o nej môžete aj na stránkach o Turecku, v časti o Lýkijských hrobkách. Tie sú významnou archeologickou lokalitou a z historického hľadiska ide o roztrúsený poklad neďaleko Demre, rodiska Sv. Mikuláša.

Názov Líbya sa znovu začal objavovať len začiatkom minulého storočia, vďaka historikovi a geografovi Federicovi Minutillimu, ktorý vypracoval dielo Bibliografia della Libia. Toto dielo ďalej citovala talianska vláda a viacero ďalších už nie len geografov, ale aj cestovateľov, novinárov, politikov a podobne. Svet vtedy chcel a mienil prijať názov krátky, pekný a všetkým už známy – Líbya. V čase oslobodenia v roku 1951 Líbya získala názov: Spojené líbyjské kráľovstvo (v originálnom znení Al-Mamlaka al-al-Libiyya Muttahida) a o dvanásť rokov sa názov bez nutnosti veľkých prevratov skrátil na Líbyjské kráľovstvo (v originálnom znení al-Mamlaka al-Libiyya). Po štátnom prevrate, kedy padla monarchia sa krajina opäť premenovala na Líbyjskú arabskú republiku.

Ešte sa krajina nestihla celkom spamätať od toľkých premenovaní a rok 1977 znamenal opäť veľkú, azda najväčšiu zmenu. Z krajiny sa stala Veľká socialistická ľudová lýbyjská arabská džamahírija a slovo džamahírija v tomto zmysle mala znamenať vládu ľudu. V OSN je Lýbia známa ako Líbyjská arabská Jamahiriya. Dočasná národná rada na jar roku 2011 prijala a dala krajine názov Líbijská republika (Al-al-Jumhuriyya Líbiyya), kým Muammar Kaddáfí s jeho stúpencami naďalej zotrvávali vo svojej idey pôvodnej niekoľko desaťročí trvajúcej „vláde ľudu“, v skutočnosti vláde jedného muža a jeho rodiny. Samotný Kaddáfi zostal pri moci aj napriek tvrdým konfliktom a nepokojmi, ktoré sa v krajine udiali.

My krajinu poznáme ako Líbyu a rovnako tak ju neformálne nazýva celý svet. Slovenské, nemecké, české, americké aj poľské mapy uvádzajú Líbyu ako jednoslovnú krajinu na 5 písmen.

 

  LÍBYA - Krajina s najmenším počtom farieb na štátnej vlajke

 
 

Poväčšine sa k názvu pripája aj zaujímavosť v spojení s aktuálnou vlajkou Líbye. Ide o čisto zelenú farbu. Tým je Líbya jedinou krajinou, ktorá má len jednu farbu na svojej vlajke. Pri otázke „Ktorá krajina má najmenej farieb na svojej vlajke“ mnohí uvádzajú Japonsko, Poľsko, alebo Rakúsko, Bahrajn, či Škandinávske krajiny, Grécko, dokonca Kanadu. To sú všetko stále dve farby. Líbya má však len jednu.

libyjská vlajka - LIBYA FLAG

 

© LIBYA.Cestovanie.biz 2009/2011 - všetky práva vyhradené na fotografie, materiál a dizajn. Autori si vyhradzujú práva na akékoľvek použitie materiálov, fotografií a akéhokoľvek obsahu, myšlienok a dizajnu. Všetky využitia nášho obsahu mimo tento web sú zakázané bez vedomia a súhlasu autorov. Rešpektujte autorské práva.
Autor fotografií ONUR TULU. Autor textovej časti CYRIX. Dizajn a web Cestovanie.biz / privacy policy

Cestopisy: Maroko, Kapverdy, Egypt Marsa Alam,  - Magazíny: Cestovanie.net, Cestovanie.info