LÍBYA Líbya Jamahiriya, dosiaľ príliš neobjavený raj pre turistov, najdlšie africké pobrežie so Stredozemným morom, zem posiata historickými pamiatkami a skvostami umenia. Aj taká môže byť Líbya
 
LIBYA banner - home page

Home -  Geografia - Sahara a oázy - TripolisBengházíMisurataCyrene a ShahhatGermaApolloniapohorie Tadrart Acacus Wadi Mathendous  

LÍBYA   

 
 

Titulná strana ◦ 
Názov krajiny ◦ 
Geografia ◦ 
Obyvateľstvo ◦ 
Sahara a oázy ◦ 
Muammar Kaddáfí ◦ 

 
 

MESTÁ & MIESTA   

 
 

Tripolis ◦ 
Benghází ◦ 
Misurata ◦ 
Cyrene a Shahhat ◦ 
Germa ◦ 
Apollonia ◦ 
pohorie Tadrart Acacus ◦ 
 Wadi Mathendous ◦ 
Oáza Gabaron ◦ 

 
 

HISTÓRIA   

 
 

Praveká história ◦ 
Grécko-fenícka éra ◦ 
Rímska éra ◦ 
Arabská éra ◦ 
Kráľ Idris a Kaddáfí ◦ 

 
 

REKLAMA   

 
 

 
 

  EDITORIAL

 
 

Miest, kde si môžete niečo prečítať o Líbyi veľa nie je. Turistických stránok je ako šafranu a aj dostupné informácie nemusia byť vždy pravdivé. Tieto stránky sa preto snažia aspoň trochu priblížiť turistický potenciál krajiny a informujú o dostupných informáciách. Ďakujeme za návštevu.

 
 

  REKLAMA

 
 
 
 

  VEDELI STE, ŽE...?

 
 

Líbya je miesto bohaté na antické pamiatky, má najdlhšie africké pobrežie so Stredozemným morom, až do objavenia ropy bola jednou z najchudobnejších krajín Afriky a Muammar Kaddáfí jej vládol až 4 desaťročia...

 
 
Libya a západ slnka v Tripolise
 

  CESTOPISY

 
 

Nezabudnite navštíviť ďalšie cestopisy a cestovateľské stránky na Cestovanie.biz a zabaviť sa na finty.sk

 
 

  -

 
 
 
 

 

  SAHARA 

 
 

Veľká Sahara

Sahara je najväčšia piesková púšť a druhá najväčšia púšť po Antarktíde na svete. Celkovo sa rozprestiera na viac ako 9 400 000 štvorcových kilometroch. Niektoré z dún siahajú aj do výšky niekoľko stoviek metrov. Od nepamäti, pokiaľ siaha schopnosť ľudstva nám zanechať písané slovo, sa o nej dozvedáme ako o nehostinnom kúsku zeme, ktorý bol však v minulosti plný zelene a života. Nálezy malieb slonov a žiráf z praveku nájdene v Líbyi na skalách dokazujú, že aj v suchých častiach Sahary museli dávny predkovia vidieť oblasť plnú života a zvierat. Pod pieskovými nánosmi, ktoré sú vďaka vetru neustále v pohybe sa za storočia a tisícročia, čo ich brázdia karavany a skupinky ľudí, musí strácať množstvo zvierat, pokladov, aj cestovateľov samotných.

Ak by existovala možnosť skúmať v tejto nehostinnej časti Zeme priestor pod pieskom, určite by sme našli aj staré sídla a možno aj prírodné poklady nesmiernej hodnoty. Jeden taký sa už podarilo Líbyi objaviť a zmenila tak celkovo situáciu, obohatila štátnu pokladnicu a prilákala záujem obyvateľstva. V minulom storočí sa totiž podarilo objaviť ropu, ktorá je hlavným ťahúňom ekonomiky a to nie len na jednom mieste, ale viacerých.

So Saharou sme sa už mohli ako turisti stretnúť v bežne dostupných krajinách ako Maroko, Tunisko, alebo Egypt. Tvorí však plochu aj ďalších krajín ako Alžírsko, Čad, Sudán, Západná Sahara, Mauritánia, a Mali. Pre svoju nehostinnosť je domovom odolných živočíchov, hmyzu, článkonožcov a rastlín. Ako ostrovy v mori pôsobia oázy so zásobami vody na mieste kde na širokom okolí je suchý piesok. Napriek svojej vyprahnutosti v nej žijú Tuarégovia, Berberi aj Araby. Občas je aj miestom vedcov a lákadlom pre turistov, ktorí chcú zažiť niečo zo života v púšti.

 

  Oázy

 
 

Oázy od dávna dôležité miesta s polohou uchovávanou v pamäti skúsených Beduínov, Tuaregov a vodcov karaván. Zásoby vody vyvierajúce zo zeme dodávajú život a priťahujú všetko živé k sebe. Pri viacerých z nich existujú cesty, tabule, alebo jednoduché prístrešky pre tieň. V samotnej Líbyi sú známe viaceré miesta v Sahare, kde možno vyskúšať čaro tohto ostrova života. V ukrutnej horúčave a s malou zásobou pitnej vody aj jazierko s kalnou vodou a kúpajúcou sa ťavou meter ďalej znamená záchranu. Samozrejme, že tie dôležité oázy ako bazén slúžiť nebudú, poslúžia najmä vám ako turistovi na fotografovanie zaujímavých záberov. Prečítajte si niečo viac o jednej takej Oáze z mnohých, Gabaron.

 

  Voda na Sahare

 
 

Pre svoje zásoby pitnej vody sa zo Sahary čerpá a vodovodným systém dopravuje do líbyjských miest voda, čo bližšie predstavuje aj video nižšie.

 

© LIBYA.Cestovanie.biz 2009/2011 - všetky práva vyhradené na fotografie, materiál a dizajn. Autori si vyhradzujú práva na akékoľvek použitie materiálov, fotografií a akéhokoľvek obsahu, myšlienok a dizajnu. Všetky využitia nášho obsahu mimo tento web sú zakázané bez vedomia a súhlasu autorov. Rešpektujte autorské práva.
Autor fotografií ONUR TULU. Autor textovej časti CYRIX. Dizajn a web Cestovanie.biz / privacy policy

Cestopisy: Maroko, Kapverdy, Egypt Marsa Alam,  - Magazíny: Cestovanie.net, Cestovanie.info