LÍBYA Líbya Jamahiriya, dosiaľ príliš neobjavený raj pre turistov, najdlšie africké pobrežie so Stredozemným morom, zem posiata historickými pamiatkami a skvostami umenia. Aj taká môže byť Líbya
 
LIBYA banner - home page

Home -  Geografia - Sahara a oázy - TripolisBengházíMisurataCyrene a ShahhatGermaApolloniapohorie Tadrart Acacus Wadi Mathendous  

LÍBYA   

 
 

Titulná strana ◦ 
Názov krajiny ◦ 
Geografia ◦ 
Obyvateľstvo ◦ 
Sahara a oázy ◦ 
Muammar Kaddáfí ◦ 

 
 

MESTÁ & MIESTA   

 
 

Tripolis ◦ 
Benghází ◦ 
Misurata ◦ 
Cyrene a Shahhat ◦ 
Germa ◦ 
Apollonia ◦ 
pohorie Tadrart Acacus ◦ 
 Wadi Mathendous ◦ 
Oáza Gabaron ◦ 

 
 

HISTÓRIA   

 
 

Praveká história ◦ 
Grécko-fenícka éra ◦ 
Rímska éra ◦ 
Arabská éra ◦ 
Kráľ Idris a Kaddáfí ◦ 

 
 

REKLAMA   

 
 

 
 

  EDITORIAL

 
 

Miest, kde si môžete niečo prečítať o Líbyi veľa nie je. Turistických stránok je ako šafranu a aj dostupné informácie nemusia byť vždy pravdivé. Tieto stránky sa preto snažia aspoň trochu priblížiť turistický potenciál krajiny a informujú o dostupných informáciách. Ďakujeme za návštevu.

 
 

  REKLAMA

 
 
 
 

  VEDELI STE, ŽE...?

 
 

Líbya je miesto bohaté na antické pamiatky, má najdlhšie africké pobrežie so Stredozemným morom, až do objavenia ropy bola jednou z najchudobnejších krajín Afriky a Muammar Kaddáfí jej vládol až 4 desaťročia...

 
 
Libya a západ slnka v Tripolise
 

  CESTOPISY

 
 

Nezabudnite navštíviť ďalšie cestopisy a cestovateľské stránky na Cestovanie.biz a zabaviť sa na finty.sk

 
 

  -

 
 
 
 

 

  Geografia

 
 

Rozloha Líbye je veľká 1 759 540 km2 čo znamená že rozloha Slovenska by sa do krajiny vošla 35x. Je 17. najväčšou krajinou na svete. Líbya je súčasťou takzvaného Maghrebského regiónu v Severnej Afrike. Rozkladá sa na približne 1 800 000 km2 veľkej rozlohe a svojou veľkosťou je štvrtou najväčšou africkou krajinou. Celkovo s Líbyou susedí 6 krajín. Hospodársky významným je sused z východnej strany Egypt, zo západu susedí s Alžírskom a Tuniskom. Južné hranice sú tvorené krajinami Tchad (Čad) a menšou hranicou s Nigerom. Juhovýchodnú hranicu tvorí pod Egyptom Sudán. Najvyspelejší a najľudnatejší sever krajiny má takmer úplne celú svoju severnú hranicu tvorenú pobrežím so Stredozemným morom. Krajina sa tradične delí na tri celky. Sú to Tripolitania, Cyrenaica a Fezzan. V celej Afrike má Líbya najväčší hrubý domáci produkt.

So Stredozemným morom má práve Líbya najdlhšiu hranicu a to 1770 kilometrov. To znamená množstvo pláží, miest, pobrežia, ktoré je možné využívať pre turistiku, pokiaľ by to situácia v krajine dovolila na plno rozšíriť. Bohaté možnosti pre cestovný ruch, ale najmä fakt, že pobrežie lákalo aj antických staviteľov a národy. Tie tu zanechali množstvo budov, trosiek, ruín po mestách, chrámoch a podobne.
More na sever od líbyjského pobrežia sa niekedy nazýva Líbyjské more. Záliv Sirta je najväčší záliv v severnej Afrike a zarezáva sa priamo do krajiny vodou Stredozemného mora.

 

  Klíma a púšť

 
 
Klíma je suchá. Sever ovplyvňuje Stredomorie, no na väčšinu krajiny pôsobí práve blízkosť Sarahy. Pôsobí tiež sirocco, prašný južný vietor niekoľko krát za rok. Piesočné búrky sa môžu objaviť taktiež. V nehostinnej púšti sa však na rôznych miestach objavujú oázy. V Líbyi nie je až tak veľmi núdza o vodu, ako by sa dalo chápať z hovorenia o vyprahnutej púšti, len treba vedieť hľadať. Plocha Sahary má miest s vodou niekoľko a viaceré sú miestom zdržania alebo pobytu kočovníkov a rôznych predajcov. Púšť môže byť vyprahnutá aj niekoľko rokov. Následne ak sa sem dostanú mračná, je to veľká udalosť, kedy niektoré rastliny ožívajú aj napriek tomu, že celé roky boli vysušené na prach.
V Líbyi bol tiež zaznamenaný rekord v nameranej teplote a to 58°C v septembri roku 1922 v meste Aziziyah Al juhozápadne od Tripolisu.
Južná oblasť Uweinat je významná tým, že ju tvorí žulové pohorie staršie než pieskovec a pieskové nánosy v jej okolí. Vďaka objaveniu ropy sa podarilo tiež objaviť prítomnosť bohatých zásob vody a to pritom je suchá nehostinná časť púšte, v ktorej vodu ani nikto nečakal. Podobných prekvapení však poznáme viacero. Sahara pod nánosmi piesku totiž neukrýva len vodu, ale pod tonami piesku sa nachádza dávna krajina, možno celé dávne zakonzervované obydlia a milióny kostier uhynutých zvierat, stratené poklady, tovar karaván a mnoho ďalšieho.
 

© LIBYA.Cestovanie.biz 2009/2011 - všetky práva vyhradené na fotografie, materiál a dizajn. Autori si vyhradzujú práva na akékoľvek použitie materiálov, fotografií a akéhokoľvek obsahu, myšlienok a dizajnu. Všetky využitia nášho obsahu mimo tento web sú zakázané bez vedomia a súhlasu autorov. Rešpektujte autorské práva.
Autor fotografií ONUR TULU. Autor textovej časti CYRIX. Dizajn a web Cestovanie.biz / privacy policy

Cestopisy: Maroko, Kapverdy, Egypt Marsa Alam,  - Magazíny: Cestovanie.net, Cestovanie.info