LÍBYA Líbya Jamahiriya, dosiaľ príliš neobjavený raj pre turistov, najdlšie africké pobrežie so Stredozemným morom, zem posiata historickými pamiatkami a skvostami umenia. Aj taká môže byť Líbya
 
LIBYA banner - home page

Home -  Geografia - Sahara a oázy - TripolisBengházíMisurataCyrene a ShahhatGermaApolloniapohorie Tadrart Acacus Wadi Mathendous  

LÍBYA   

 
 

Titulná strana ◦ 
Názov krajiny ◦ 
Geografia ◦ 
Obyvateľstvo ◦ 
Sahara a oázy ◦ 
Muammar Kaddáfí ◦ 

 
 

MESTÁ & MIESTA   

 
 

Tripolis ◦ 
Benghází ◦ 
Misurata ◦ 
Cyrene a Shahhat ◦ 
Germa ◦ 
Apollonia ◦ 
pohorie Tadrart Acacus ◦ 
 Wadi Mathendous ◦ 
Oáza Gabaron ◦ 

 
 

HISTÓRIA   

 
 

Praveká história ◦ 
Grécko-fenícka éra ◦ 
Rímska éra ◦ 
Arabská éra ◦ 
Kráľ Idris a Kaddáfí ◦ 

 
 

REKLAMA   

 
 

 
 

  EDITORIAL

 
 

Miest, kde si môžete niečo prečítať o Líbyi veľa nie je. Turistických stránok je ako šafranu a aj dostupné informácie nemusia byť vždy pravdivé. Tieto stránky sa preto snažia aspoň trochu priblížiť turistický potenciál krajiny a informujú o dostupných informáciách. Ďakujeme za návštevu.

 
 

  REKLAMA

 
 
 
 

  VEDELI STE, ŽE...?

 
 

Líbya je miesto bohaté na antické pamiatky, má najdlhšie africké pobrežie so Stredozemným morom, až do objavenia ropy bola jednou z najchudobnejších krajín Afriky a Muammar Kaddáfí jej vládol až 4 desaťročia...

 
 
Libya a západ slnka v Tripolise
 

  CESTOPISY

 
 

Nezabudnite navštíviť ďalšie cestopisy a cestovateľské stránky na Cestovanie.biz a zabaviť sa na finty.sk

 
 

  -

 
 
 
 

 

  Prístav a mesto Apollonia

 
 

Prístav Apollonia ležiaci 20 km od Cyrene bol v dávnych dobách výnimočným miestom. V súčasnosti sa mesto volá Susah a leží rovnako ako Shahhat v údolí Al Jabal al Akhdar na jeho severe. Prístav bohato obchodoval s ďalšími prístavmi Stredomoria a samozrejme bol aj vstupnou bránou do tejto oblasti po vode. Hoci nebol ďaleko od Cyrene, mal mnoho stavieb podobných, ako napríklad svätyne, divadlo, kúpele a podobne. Apollonia bolo teda doslova samostatným mestom s vlastnými zdrojmi. Dodnes sú v ňom rozpoznateľné viaceré zvyšky, alebo len základy budov, palácov a chrámu, oblúkových stavieb, či pozostatkov vstupov, otvorov, ulíc, ba na niektorých miestach badať aj zvyšky výzdoby. Ako vždy, najviac sa nám bude zdať zachovalé práve divadlo amfiteátrového typu so stále funkčnou akustikou. V minulosti si z neho mohli diváci vychutnať nie len vystúpenia na pódiu, ale priamo aj pohľad na len pár metrov vzdialené pobrežie. Dejisko hier a vystúpení sa tak v kľude mohlo odohrávať aj na samotnom mori.

Celé miesto by si nepochybne zaslúžilo rovnako, ako mnoho iných podobných, záchrannú ruku odborníkov, ktorý by mohli naplno rozvinúť archeologický výskum. Miesto je prístupné turistom, avšak nemá celkom rozvinuté služby v oblasti cestovného ruchu a už vôbec nie pre podporu turistiky. GPS: +32° 54' 7.89", +21° 58' 14.72"
Súčasné mesto Susah žije pokojným životom prímorského mestečka. Miestne obyvateľstvo sa venuje rybolovu, poľnohospodárstvu a chovu zvierat. Najväčšia sláva mesta bola zrejme práve v období kráľovstva Cyrenaica.


Zväčšiť mapu

 

  Nekropola

 
 
Medzi prístavným mestom Apollonia a Cyrene sa v minulosti nachádzalo pohrebisko a posvätné budovy slúžiace ako pre Apollončanov, tak aj pre Cyrenčanov.
 

© LIBYA.Cestovanie.biz 2009/2011 - všetky práva vyhradené na fotografie, materiál a dizajn. Autori si vyhradzujú práva na akékoľvek použitie materiálov, fotografií a akéhokoľvek obsahu, myšlienok a dizajnu. Všetky využitia nášho obsahu mimo tento web sú zakázané bez vedomia a súhlasu autorov. Rešpektujte autorské práva.
Autor fotografií ONUR TULU. Autor textovej časti CYRIX. Dizajn a web Cestovanie.biz / privacy policy

Cestopisy: Maroko, Kapverdy, Egypt Marsa Alam,  - Magazíny: Cestovanie.net, Cestovanie.info